Skip to main content
X

  Skontaktuj się z nami

  Wypełnij poniższy formularz, nasz konsultant skontaktuje się niebawem


  Interpretacja JPK dla nieprzedsiębiorców

  Niedawno Ministerstwo Finansów opublikowało najświeższą interpretację ogólną przepisów prawa podatkowego, szczególnie ważną dla podmiotów niebędących przedsiębiorcami, a prowadzących księgi rachunkowe za pomocą programów komputerowych.

  Według tej informacji dla tego typu podmiotów obowiązują takie same kryteria (średnioroczne zatrudnienie oraz roczny obrót w zakresie wymienionym w art. 104 – 106) jak przedsiębiorców.
  Dokładne zapisy interpretacji mówią o tym, że:

  •    okresy przejściowe, jakie przewidziane są w art. 6 ust. 2 ustawy nowelizującej z dnia 13 maja 2016 r. dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, należy odpowiednio zastosować do podatników VAT obowiązanych do prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, którzy nie mają statusu przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej;

  •    okres przejściowy, jaki został przewidziany w art. 29 ustawy nowelizującej z dnia 10 września 2015 r. dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, należy odpowiednio zastosować do podmiotów, które nie mają statusu przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

  W rezultacie powyższej interpretacji można uznać, iż w tych przypadkach powinien obowiązywać okres przejściowy, jaki został przewidziany  art. 29 ustawy nowelizującej z dnia 10 września 2015 r. dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

  Interpretację ogólną można pobrać z lokalizacji:
  http://www.mf.gov.pl/documents/764034/5134536/20160620_interpretacja_jpk.pdf

  źródło: Ministerstwo Finansów

   

  Nasi klienci

  Zróbmy razem coś wielkiego

   * pola obowiązkowe   Oddzwonimy
   w 3 minuty!

   Zostaw swój numer telefonu.
   Oddzwonimy w 3 minuty**

    * pole obowiązkowe
    ** w dni robocze, w godzinach 8:00 - 16:00