Niedawno Ministerstwo Finansów opublikowało najświeższą interpretację ogólną przepisów prawa podatkowego, szczególnie ważną dla podmiotów niebędących przedsiębiorcami, a prowadzących księgi rachunkowe za pomocą programów komputerowych.
Według tej informacji dla tego typu podmiotów obowiązują takie same kryteria (średnioroczne zatrudnienie oraz roczny obrót w zakresie wymienionym w art. 104 – 106) jak przedsiębiorców.
Dokładne zapisy interpretacji mówią o tym, że:
• okresy przejściowe, jakie przewidziane są w art. 6 ust. 2 ustawy nowelizującej z dnia 13 maja 2016 r. dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, należy odpowiednio zastosować do podatników VAT obowiązanych do prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, którzy nie mają statusu przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej;
• okres przejściowy, jaki został przewidziany w art. 29 ustawy nowelizującej z dnia 10 września 2015 r. dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, należy odpowiednio zastosować do podmiotów, które nie mają statusu przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
W rezultacie powyższej interpretacji można uznać, iż w tych przypadkach powinien obowiązywać okres przejściowy, jaki został przewidziany art. 29 ustawy nowelizującej z dnia 10 września 2015 r. dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.
Interpretację ogólną można pobrać z lokalizacji:
http://www.mf.gov.pl/documents/764034/5134536/20160620_interpretacja_jpk.pdf
źródło: Ministerstwo Finansów