Pakiet VAT e-Commerce to szereg zmian w dyrektywie VAT, wprowadzających nowe procedury oraz regulacje, które zmienią zasady opodatkowania VAT handlu transgranicznego towarów oraz usług na rzecz konsumentów (tzw. sprzedaży w relacjach B2C)
1 lipca 2021 r. zaczął obowiązywać w Polsce tzw. pakiet e-commerce, który dosyć znacząco zmienił model rozliczania podatku od towarów i usług przedsiębiorców działających w branży e-commerce. Co więcej pakiet ten ma wpływ również bezpośrednio na konsumentów, a przede wszystkim na cenę kupowanych przez nich towarów.
Wprowadzane od 1 lipca 2021 r. zmiany, to w dużym stopniu przerzucenie odpowiedzialności za rozliczenie podatku VAT na wszelkie podmioty pośredniczące w sprzedaży online towarów importowanych na terytorium UE (sklepy internetowe, portale aukcyjne, platformy handlowe).
Zmiany w zakresie rozliczania sprzedaży wysyłkowej :
- dostawa towarów dokonywana jest na rzecz podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem, w których przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów nie podlegają opodatkowaniu VAT, lub na rzecz każdej innej osoby niebędącej podatnikiem;
- dostarczane towary nie są nowymi środkami transportu ani towarami dostarczanymi po montażu lub instalacji, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dostawcę lub w jego imieniu.
Wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów, które nie podlegają opodatkowaniu VAT dotyczą:
- dostaw towarów, które korzystają ze zwolnienia z VAT na terytorium państwa członkowskiego nabycia, dokonywanych przez podatnika lub osobę prawną niebędącą podatnikiem;
- nabyć dokonywanych przez podatnika do celów związanych z prowadzonym przez niego gospodarstwem rolnym, leśnym lub rybackim podlegającym wspólnemu systemowi ryczałtowemu dla rolników, przez podatnika dokonującego wyłącznie dostaw towarów lub świadczenia usług, z których tytułu nie ma on prawa do odliczenia VAT, lub przez osobę prawną niebędącą podatnikiem.
Od 1 lipca 2021 roku utrzymano w mocy, że sprzedaż wysyłkowa nie dotyczy zbycia:
- nowych środków transportu;
- towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz – miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane (nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem);
- towarów opodatkowanych na zasadzie VAT-MARŻY.
Nowa deklaracja VIU-DO będzie dostępna w programie Symfonia Handel od połowy stycznia 2022. Zachęcamy Państwa do umówienia się już dziś na aktualizację swojego systemu.