fbpx Skip to main content
X

  Skontaktuj się z nami

  Wypełnij poniższy formularz, nasz konsultant skontaktuje się niebawem


  Zmiany w sposobie opisywania paragonów

  1 kwietnia 2013r. wchodzi w życie kolejne rozporządzenie ministra finansów. Przynosi ono zmiany w sposobie opisywania na paragonach sprzedanych produktów. W konsekwencji niemal wszystkie firmy handlowe, które używają kas fiskalnych i wystawiają paragony, czeka sporo dodatkowej pracy…

   

  W lutym Ministerstwo Finansów ogłosiło projekt rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz warunków użytkowania kas przez podatników. Jedna z zapowiadanych zmian odnosi się do umieszczania na paragonach opisów sprzedanych towarów. W myśl nowych przepisów na paragonie musi się znaleźć nazwa towaru lub usługi, pozwalająca na jednoznaczną ich identyfikację. Jak wiadomo, podmioty prowadzące sprzedaż bardzo często umieszczają na paragonach skrótowe nazwy produktów, często są to kody lub nazwy ogólne, które nie pozwalają zidentyfikować sprzedanego towaru. Rozporządzenie ma więc zmienić ten stan rzeczy. W praktyce oznacza to konieczność wprowadzenia dla każdej pozycji z asortymentu takiej nazwy, która pozwoli zidentyfikować sprzedawany towar lub usługę. Operację taką można właściwie wykonać tylko ręcznie, ponieważ zależnie od sytuacji, każdy wpis powinno się zweryfikować: zmienić lub wprowadzić nowy tekst. Dla firm sprzedających szeroki asortyment zmiany oznaczają sporo dodatkowej pracy.

  Systemy Sage wspierają to rozporządzenie

  Systemy Sage: Symfonia Start Handel, Symfonia Start Faktura i Kasa, Symfonia Handel, Symfonia Faktura oraz Forte Handel, umożliwiają użytkownikom dokonanie szybkiej i wygodnej zmiany w opisach towarów drukowanych na paragonach. Zmieniając opisy należy przede wszystkim sprawdzić maksymalną liczbę znaków, jaką dla jednej pozycji towarowej może wydrukować dany typ kasy fiskalnej. Operację zmiany opisów pokazujemy na przykładzie Systemu Symfonia:

  http://cdn2.netpr.pl/file/attachment-w/495501/73/paragony-opisy-1.jpg

   

  Na drzewku Ustawienia (menu Kartoteki / Ustawienia lub przycisk Ustawienia) wybieramy Parametry pracy.Następnie rozwijamy obiekt z listy Parametry druku i zestawień i wybieramy Kod towaru drukowany na drukarce fiskalnej.

  Na dole okna widoczne są 2 opcje wyboru: TAK lub NIE. Jeśli chcemy drukować na paragonie opis towaru, należy wybrać opcję NIE.

  http://cdn2.netpr.pl/file/attachment-w/495503/e8/paragony-opisy-2.jpg

   

  W oknie opisu towaru na zakładce Parametry (w Systemie Forte jest to zakładka Inne) powinno się wypełnić właściwą Fiskalną nazwę towaru – a więc tę, która będzie drukowana na paragonie.

  Uwaga 1: Jeśli pole to pozostanie puste, do wydruku pobierana będzie treść nazwy towaru.

  Uwaga 2: Należy pamiętać o maksymalnej dopuszczanej przez dany typ drukarki fiskalnej liczbie znaków dla opisu towaru – jeśli opis będzie zbyt długi, na paragonie zostanie on ucięty!

   

  Pytania o dane, pytania o szczegóły

  Przedsiębiorcy pytają, jak szczegółowe opisy powinni wprowadzać, jakie dane w nich zawierać. Trudno odpowiedzieć na to pytanie – należy się na razie opierać na ogólnej wytycznej rozporządzenia: ma to być „nazwa towaru lub usługi, pozwalająca na jednoznaczną ich identyfikację”. Wydaje się, że przedsiębiorca musi rozstrzygnąć sam, czy opis produktu spełnia to kryterium.

  Treść rozporządzenia: http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/502/projekt/135766

  Źródło: http://blog.sage.com.pl

  Nasi klienci

  Zróbmy razem coś wielkiego

   * pola obowiązkowe   Oddzwonimy
   w 3 minuty!

   Zostaw swój numer telefonu.
   Oddzwonimy w 3 minuty**

    * pole obowiązkowe
    ** w dni robocze, w godzinach 8:00 - 16:00