fbpx Skip to main content
X

  Skontaktuj się z nami

  Wypełnij poniższy formularz, nasz konsultant skontaktuje się niebawem


  Przepisy deregulacyjne a zatory płatnicze

  Minęło kilka miesięcy od wprowadzenia w życie przepisów deregulacyjnych, które wg pierwotnych założeń miały przyczynić się do niwelowania problemu zatorów płatniczych. Zatory faktycznie stawałyby się mniejsze, gdyby firmy terminowo regulowały swoje zobowiązania. Jeśli jednak tak nie jest, przedsiębiorcy-wierzyciele stają wobec większych utrudnień niż z czasów sprzed ustawy deregulacyjnej.

  Wedle pojawiających się w mediach opinii ekspertów i przedsiębiorców, przepisy, które weszły w życie na początku tego roku, obciążają finansowo dłużników, ale nie pomagają wierzycielom. W szczególnej sytuacji są firmy, które oczekując na zapłatę należności z tytułu wystawionych faktur, znajdują się w tzw. łańcuchu dystrybucji usług lub towarów. Jeśli już na początku łańcucha dłużnik zalega z zapłatą, obciążenia podatkowe dotykają wszystkich pozostałych, a w szczególności firmy będące w środku łańcucha – pośredników i podwykonawców.

  Resort finansów liczył na to, że nowe przepisy i wynikające z nich sankcje podatkowe nakładane na dłużników, skłonią ich do terminowego regulowania swoich zobowiązań. Niestety, nadal w praktyce nie wszystkie firmy płacą swoim kontrahentom w terminie. W takich przypadkach, choć na dłużniku ciąży obowiązek korekty kosztów, sytuacja wierzyciela nie poprawia się wcale. Gdy dodatkowo pośredniczy on w łańcuchu dystrybucji, sam staje się dłużnikiem, co jeszcze bardziej pogarsza jego położenie. Źródłem problemu jest tu niesymetryczne rozłożenie praw i obowiązków między wierzycieli i dłużników w związku z rozliczaniem podatku dochodowego. Z perspektywy wierzyciela problemem jest zasada memoriałowa w rozliczaniu przychodu (czyli konieczność zapłaty podatku od faktur sprzedaży, za które nie uzyskało się jeszcze zapłaty).

  Ministerstwo Finansów, w odpowiedzi na interpelację jednego z posłów, wyjaśniło, że na razie nie jest możliwe skorygowanie przepisów, gdyż upłynęło zbyt mało czasu od momentu wprowadzenia ich w życie. Pozostaje mieć nadzieję, że kwestia symetrii uprawnień w rozliczaniu podatku dochodowego zostanie w niedalekiej przyszłości uregulowana – bardziej z myślą o ochronie wierzycieli.

   

  Źródło: http://blog.sage.com.pl

  Nasi klienci

  Zróbmy razem coś wielkiego

   * pola obowiązkowe   Oddzwonimy
   w 3 minuty!

   Zostaw swój numer telefonu.
   Oddzwonimy w 3 minuty**

    * pole obowiązkowe
    ** w dni robocze, w godzinach 8:00 - 16:00