Skip to main content
X

  Skontaktuj się z nami

  Wypełnij poniższy formularz, nasz konsultant skontaktuje się niebawem


  Ograniczenia terminów zapłaty w transakcjach

  22 marca Prezydent RP podpisał, zaproponowaną wcześniej przez Ministra Gospodarki, nowelizację ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych z dnia 8 marca 2013r. Wprowadzone zmiany dotyczą ograniczenia terminu zapłaty maksymalnie do 60 dni dla transakcji zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami.  Jeśli chodzi o transakcje dotyczące podmiotów publicznych, termin zapłaty nie może przekroczyć 30 dni. Wprowadzone zostało również ograniczenie terminu na procedurę badania zgodności towaru lub usługi z umową (30 dni).

  Odstępstwem od reguły mogą być jedynie przypadki umowne i tylko przy spełnieniu określonych warunków. W sytuacji niedotrzymania terminu płatności wierzyciel będzie miał możliwość zażądania odsetek podatkowych oprócz ustawowych odsetek naliczanych po upływie 30 dni od momentu doręczenia faktury dłużnikowi.

  Wprowadzone zmiany mają na celu ochronę interesów stron, które nie posiadają wpływu na regulacje umów, a także aby zdyscyplinować zasady płatności w transakcjach handlowych, jako że dotychczas nie obowiązywał maksymalny wymiar terminu zapłaty, co często powodowało powstawanie zatorów płatniczych.

  Nasi klienci

  Zróbmy razem coś wielkiego

   * pola obowiązkowe   Oddzwonimy
   w 3 minuty!

   Zostaw swój numer telefonu.
   Oddzwonimy w 3 minuty**

    * pole obowiązkowe
    ** w dni robocze, w godzinach 8:00 - 16:00