fbpx Skip to main content
X

  Skontaktuj się z nami

  Wypełnij poniższy formularz, nasz konsultant skontaktuje się niebawem


  Odwrotne obciążenie VAT

  Kto powinien rozliczać VAT, gdy sprzedawany jest produkt złożony z elementów, wobec których stosuje się procedurę odwrotnego obciążenia? Wątpliwości podatników wyjaśniła niedawno Izba Skarbowa.
   

  Podatnik wystąpił do bydgoskiej Izby Skarbowej o interpretację indywidualną. Jego wątpliwości dotyczyły sposobu rozliczenia VAT w przypadku sprzedaży metalowych bram, do wyprodukowania których użyto m.in. prętów i drutu.
  Jak wiadomo, w obrocie niektórymi artykułami – m.in. drutem i prętami – ma zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia VAT. Polega on na przeniesieniu na nabywcę obowiązku naliczenia i rozliczenia podatku od transakcji (sprzedający wystawia specjalną fakturę z kwotą do zapłaty netto, natomiast nabywca zobowiązany jest od tej wartości netto naliczyć podatek). Podatnik poprosił o interpretację, czy w przypadku sprzedaży produktu złożonego powinien stosować normalne czy też szczególne zasady rozliczania VAT.

  Bydgoska Izba Skarbowa w interpretacji indywidualnej z 14 kwietnia br. (ITPP3/443-30/14/MD) jednoznacznie stwierdza, że w przypadku sprzedaży wyrobów złożonych, kompleksowych, w których skład wchodzą towary objęte procedurą odwrotnego obciążenia, obowiązek rozliczenia podatku ciąży na sprzedawcy. Argumentem rozstrzygającym jest podana w interpretacji obiektywna kompleksowość produktu. W przypadku tego typu sprzedaży mają zastosowanie normalne zasady rozliczania podatku, a zatem… nie powinno się stosować mechanizmu odwrotnego obciążenia. Podobnie jest w przypadku sprzedaży złożonego produktu, powiązanego z usługami towarzyszącymi (np. dostawą, montażem).

  Od października 2013 r. obowiązuje poszerzony katalog 41 towarów, wobec których ma zastosowanie odwrotne obciążenie VAT.
  Kompletny spis towarów objęty jest załącznikiem nr 11 do ustawy o VAT.
   


  Źródło: http://blog.sage.com.pl

   

  Nasi klienci

  Zróbmy razem coś wielkiego

   * pola obowiązkowe   Oddzwonimy
   w 3 minuty!

   Zostaw swój numer telefonu.
   Oddzwonimy w 3 minuty**

    * pole obowiązkowe
    ** w dni robocze, w godzinach 8:00 - 16:00