fbpx Skip to main content
X

  Skontaktuj się z nami

  Wypełnij poniższy formularz, nasz konsultant skontaktuje się niebawem


  Nowe wersje struktur JPK_VAT i JPK_PKPiR

  Pod koniec października Ministerstwo Finansów opublikowało nowe wersje dwóch struktur raportowych Jednolitego Pliku Kontrolnego do stosowania przez podatników w 2017 r. To bardzo ważne wydarzenie dla podatników przynajmniej z dwóch powodów. 


  Zmiany struktury JPK_VAT mają istotne znaczenie dla małych i średnich firm, które zgodnie ze zmianami w Ordynacji podatkowej z maja 2016 roku, będą obowiązkowo raportować dane VAT w okresach miesięcznych. Obowiązek ten wchodzi w życie od 1 stycznia 2017 r., a pierwsze sporządzone w ten sposób raporty należy wysłać najpóźniej do 25 lutego 2017 r. To właśnie w tej zmienionej teraz przez resort finansów strukturze podatnicy będą przedstawiać swoje dane.

  15 zmian w strukturze VAT_JPK

  Wprowadzenie zmian w strukturze przewidzianej do raportowania Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR)  wskazują na determinację służb skarbowych do aktywnego wykorzystywania narzędzia jakim jest JPK. Struktura ta, ze względu na okres przejściowy będzie w powszechnym użyciu od 1 lipca 2018 r., co jednak nie przeszkadza MF dokonać jej aktualizacji. Zmiana struktury ze wskazaniem obowiązywania od 1 stycznia 2017 wskazuje na niezwykle poważne traktowanie przez służby skarbowe obowiązków sprawozdawczych JPK nałożonych na podatników.

  W strukturze JPK_VAT wyspecyfikowano łącznie 15 różnych zmian. Część ma charakter doprecyzowujący, są jednak też takie o bardziej istotnym znaczeniu. Wybrane zmiany w JPK_VAT, na które należy zwrócić uwagę:

  W polu „cel złożenia” dodano wariant 2 – złożenie korekty.

  W sekcji SprzedazWiersz dodano element NrKontrahenta (NIP nabywcy). Ponadto wprowadzono wymagalność dla pól NazwaKontrahenta oraz AdresKontrahenta.

  W sekcji ZakupWiersz dodano element wymagany DataZakupu.


  Jak raportować dane z 2016 r. po 1 stycznia?

  W tej sytuacji istotna jest odpowiedź na pytanie dotyczące okresów, w jakich podatnicy muszą raportować zaktualizowane struktury. Czy chodzi o wysyłanie po 1 stycznia czy też zmiany mają zastosowanie dla danych utworzonych po 1 stycznia? Czy po 1 stycznia pliki wygenerowane nawet za poprzedni rok mają być w formacie 1.0 czy 2.0 dla JPK_VAT?

  Do danych z 2016 roku stosujemy strukturę JPK_VAT w wersji 1.0, ze względu na to, że 1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która rozszerza zakres danych zawartych w ewidencji prowadzonej dla celów podatku VAT (rejestry VAT) o NIP nabywcy. Jeżeli nowe przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia, to Ministerstwo Finansów nie może wymagać ich raportowania za 2016 rok. Zatem nowa wersja JPK_VAT, z raportowaniem NIP nabywcy, będzie dotyczyła danych gromadzonych przez podatników w 2017 roku.

   

  Źródło: Sage

  Nasi klienci

  Zróbmy razem coś wielkiego

   * pola obowiązkowe   Oddzwonimy
   w 3 minuty!

   Zostaw swój numer telefonu.
   Oddzwonimy w 3 minuty**

    * pole obowiązkowe
    ** w dni robocze, w godzinach 8:00 - 16:00