fbpx Skip to main content
X

  Skontaktuj się z nami

  Wypełnij poniższy formularz, nasz konsultant skontaktuje się niebawem


  Niedotrzymanie terminu złożenia zeznań podatkowych

  Ostatnio informowaliśmy o ostatniej szansie na odliczenie Internetu w zeznaniach podatkowych (przynajmniej dla tych osób, które korzystają z ulgi internetowej już kolejny rok z rzędu), teraz zaś przypominamy o ostatecznym terminie złożenia deklaracji podatkowych za ubiegły rok, który upływa z dniem 30 kwietnia. Niedopełnienie terminowe obowiązków wobec skarbówki jest wykroczeniem i grożą za nie konsekwencje finansowe, w tym także konieczność zapłaty odsetek za każdy dzień zwłoki (zgodnie z regulacjami Kodeksu karnego skarbowego).

  Kara grzywny może być wymierzona w wysokości od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które to od 1 stycznia 2013 r. wynosi 1600 zł brutto. Każda taka sprawa rozpatrywana jest przez urzędy skarbowe indywidualnie –  uwzględnia się m.in. okoliczności, które spowodowały niedotrzymanie terminu złożenia deklaracji podatkowej czy też niemożność uregulowania płatności, możliwości zarobkowe podatnika i jego dochody. Wówczas możliwe jest wystawienie mandatu karnego, którego wysokość nie przekracza dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

  Co ciekawe, można uniknąć powyższych kar zgłaszając do naczelnika właściwego urzędu skarbowego zaistniałe uchybienie i regulując wcześniej wszystkie zaległe zobowiązania. Możliwe jest to na podstawie powołania się na instytucję tzw. czynnego żalu, według której za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe nie podlega karze osoba, która złożyła korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i zapłaciła zaległy podatek wraz z odsetkami.

  Nasi klienci

  Zróbmy razem coś wielkiego

   * pola obowiązkowe   Oddzwonimy
   w 3 minuty!

   Zostaw swój numer telefonu.
   Oddzwonimy w 3 minuty**

    * pole obowiązkowe
    ** w dni robocze, w godzinach 8:00 - 16:00