Skip to main content
X

  Skontaktuj się z nami

  Wypełnij poniższy formularz, nasz konsultant skontaktuje się niebawem


  Nadchodzą kolejne zmiany w rozliczeniach podatkowych

  Pozostał niespełna miesiąc do największej od 20 lat zmiany w rozliczeniach VAT. Jak się do niej przygotować, by gładko przejść przez proces adaptacji? Oto kilka wskazówek:


  Zrozumieć zmianę

  Według nowej zasady ogólnej, podatnicy będą w inny niż dotychczas sposób identyfikować moment powstawania obowiązku podatkowego. Nie będzie nim data wystawienia faktury lecz data dostawy towaru lub wykonania usługi. To oznacza, że przedsiębiorcy będą musieli na nowo nauczyć się jednoznacznie i bezbłędnie przypisywać faktury do właściwych okresów rozliczeniowych – nie wg dat wystawienia dokumentów, lecz dat konkretnych zdarzeń gospodarczych. Idąc dalej, zmiana w przepisach spowoduje, że podatnicy będą inaczej niż obecnie rozliczać VAT.

  Poznać realny wpływ zmian na biznes

  Ponieważ ustawa na nowo określi sposób rozliczania podatku, przedsiębiorstwa, w planowaniu zdarzeń gospodarczych (sprzedaży i zakupów), zaczną uwzględniać nową perspektywę podatkową. Z konsekwencji wejścia w życie nowych przepisów powinni sobie zatem zdawać sprawę nie tylko księgowi, ale także pracownicy odpowiadający za sprzedaż i zakupy oraz za formułowanie w umowach warunków współpracy z kontrahentami. Dla rozliczenia podatku będzie miało bowiem znaczenie, kiedy dokładnie następuje dostawa (sprzedaż, zakup) lub wykonane usługi. Data wystawienia faktury straci swoje obecne znaczenie.

  Jedną z konsekwencji nowej ustawy będzie np. konieczność odprowadzania do fiskusa podatku należnego o 30 dni szybciej niż obecnie. Dotyczyć to będzie podatników, którzy obecnie dostawy i usługi dokumentują fakturami po zakończeniu miesiąca dostaw. Warto jeszcze w grudniu przeanalizować, jak zmiana w ustawie będzie wpływać na konkretne przedsiębiorstwo.

  Wdrożyć skuteczne kontrole biznesowe

  Podatnikom w efektywnym rozliczaniu VAT pomocne będą kontrole biznesowe, które ułatwią jednoznaczne łączenie faktur z konkretnymi zdarzeniami gospodarczymi. Będą one potrzebne do właściwego przyporządkowywania faktur do okresów rozliczeniowych. Ustawa wyraźnie wskazuje, że kontrole biznesowe podatnik ustala samodzielnie. To z jednej strony dobrze, ponieważ organizacje różnią się między sobą i rozwiązanie dobre dla jednej firmy niekoniecznie sprawdzi się w innej. Ale z drugiej strony, sama konieczność wybrania odpowiednich metod działania i potem ich wdrożenia, stanowi wyzwanie i niewątpliwie wiąże się z dodatkową pracą. W naszej opinii podatnicy jeszcze przed końcem roku powinni pomyśleć o tym, jakimi kontrolami się posłużą, aby móc prawidłowo i efektywnie kwalifikować faktury sprzedaży i zakupu do okresów rozliczeniowych.

  Zaktualizować oprogramowanie

  W związku z nową ustawą powinno się zaktualizować nie tylko system finansowo-księgowy, ale także rozwiązania wspierające rejestrację sprzedaży i zakupów. To już ostatni dzwonek, by sprawdzić, jakie warunki proponuje dostawca oprogramowania. Warto pamiętać, że w Sage można za darmo otrzymać zaktualizowaną wersję systemów, zgodną z nowymi przepisami w ramach usług abonamentowych, np. Symfopakietów. To optymalne kosztowo rozwiązanie. Jednocześnie, aktualizując system, warto sprawdzić, w jaki sposób oprogramowanie będzie wspierać preferowane kontrole biznesowe.

  Opracować politykę podatkową przyjazną firmie

  Po zaktualizowaniu oprogramowania powinno się zrewidować dotychczasową politykę podatkową obowiązującą w firmie. W naszej opinii, w wielu modelach biznesowych jest przestrzeń do wdrożenia kultury planowania zdarzeń gospodarczych pod takim kątem, aby ich skutki podatkowe nie miały negatywnego wpływu na przepływy finansowe. Warto np. przeanalizować zawarte z kontrahentami umowy, jak również, wspólnie z pracownikami z działu handlowego i zakupów, określić preferowane warunki dostaw. Z nowych przepisów wynika, że generalnie: im bliżej początku miesiąca następuje sprzedaż, tym dłuższy okres uregulowania od niej VAT. Natomiast im bliżej końca miesiąca następuje zakup, tym krótszy okres do odliczenia z tego tytułu.

  Stosując powyższe wskazania, podatnicy mają zdecydowanie większe szanse na płynne wejście w nową rzeczywistość podatkową.
   

  Źródło: http://blog.sage.com.pl

  Nasi klienci

  Zróbmy razem coś wielkiego

   * pola obowiązkowe   Oddzwonimy
   w 3 minuty!

   Zostaw swój numer telefonu.
   Oddzwonimy w 3 minuty**

    * pole obowiązkowe
    ** w dni robocze, w godzinach 8:00 - 16:00