fbpx Skip to main content
X

  Skontaktuj się z nami

  Wypełnij poniższy formularz, nasz konsultant skontaktuje się niebawem


  Kwestie rozliczania podatku przy sprzedaży wysyłkowej

  Po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług przedsiębiorcy będą musieli nauczyć się na nowo rozliczać VAT. Założenia teoretyczne są proste, jednak w praktyce firmy napotkają różne trudności. Jednym z przykładów jest kwestia rozliczenia podatku przy sprzedaży wysyłkowej, kiedy odbiorca płaci przy odbiorze…
   

  Po Nowym Roku dla prawidłowego rozliczenia VAT niezbędne będzie właściwe identyfikowanie momentów powstawania obowiązków podatkowych. Sedno w tym, że trzeba to będzie robić w odmienny sposób, zrywając z wieloletnimi przyzwyczajeniami.

  Sprzedaż wysyłkowa a rozliczanie podatku – obecnie

  W przypadku sprzedaży wysyłkowej, obecnie obowiązujące przepisy mówią, że jeśli nabywca zapłacił za towar całą jego wartość (płatność z góry) lub część, momentem powstania obowiązku podatkowego jest data zapłaty – całości lub części. Podobnie jest w przypadku płatności przy odbiorze, ponieważ momentem jest data otrzymania zapłaty za wysłany towar.

  Rozliczanie podatku przy płatności przy odbiorze – od stycznia 2014

  W znowelizowanej ustawie o VAT, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r., zabraknie przepisu, który określa moment powstawania obowiązku podatkowego dla sprzedaży, w której nabywca płaci przy odbiorze. Moment dla tego typu transakcji będzie określany na zasadach ogólnych, co oznacza, że to nie data zapłaty będzie decydować o powstaniu obowiązku podatkowego, lecz data odbioru towaru przez nabywcę.

  Jeśli zatem przedsiębiorca oferuje swoim klientom metodę płatności przy odbiorze, dla prawidłowego wyliczenia VAT będzie on musiał wiedzieć, kiedy dokładnie nabywcy odebrali wysłane towary. Należy zatem każdorazowo zbadać, kiedy ma miejsce dostawa towarów, czyli w którym momencie powstał obowiązek podatkowy – uwzględniając jednak, by wydanie towaru rozpoznawać w momencie przekazania towaru klientowi, a nie kurierowi, odpowiedzialnemu przed sprzedawcą za dostarczenie przesyłki.To może rodzić spore komplikacje, bowiem ta kategoria danych nie była dotąd potrzebna do przygotowywania deklaracji VAT.

  Niemałym wyzwaniem będzie rozliczanie VAT od sprzedaży, które nastąpiły na przełomie miesięcy. Bez dokładnej informacji o dacie odbioru towaru, nie będzie wiadomo, czy daną transakcję wykazać już w najbliższej deklaracji VAT czy dopiero w kolejnym miesiącu.

  Podsumowując: przedsiębiorcy, którym zależy na dawaniu swoim klientom opcji płatności przy odbiorze, będą musieli wdrożyć sposób efektywnego przetwarzania informacji o datach odbioru wysłanych towarów. A może, w konsekwencji wprowadzenia znowelizowanej ustawy o VAT, forma płatności za pobraniem przejdzie do historii?
   

  Źródło: http://blog.sage.com.pl


   

  Nasi klienci

  Zróbmy razem coś wielkiego

   * pola obowiązkowe   Oddzwonimy
   w 3 minuty!

   Zostaw swój numer telefonu.
   Oddzwonimy w 3 minuty**

    * pole obowiązkowe
    ** w dni robocze, w godzinach 8:00 - 16:00