fbpx Skip to main content
X

  Skontaktuj się z nami

  Wypełnij poniższy formularz, nasz konsultant skontaktuje się niebawem


  Korekty JPK_VAT dla danych z 2016 roku

  Ministerstwo Finansów opublikowało krótki komunikat, który ma istotne znaczenie dla dużych podatników składających JPK_VAT od 25 sierpnia 2016 roku.

  Ministerstwo Finansów informuje, że od dnia 1 lutego 2017 roku Aplikacja kliencka obsługiwać będzie pliki JPK_VAT, tylko w nowej strukturze obowiązującej od 1 stycznia 2017 roku. W przypadku konieczności złożenia korekty pliku JPK_VAT, w szczególności za okres od lipca do grudnia 2016 roku, należy przekazać ją w nowej wersji struktury.”

   

  Zastanówmy się dlaczego tak się stało i co z tego wynika:

  1. Od stycznia 2017 obowiązuje przekazywanie nowej wersji – JPK_VAT (2).
    
  2. Aby je skutecznie złożyć JPK_VAT należy zgodnie z Art. 82.1b przekazać dane elektronicznie (osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, są obowiązane bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania, za pomocą środków komunikacji elektronicznej). Nie ma zatem innego sposobu przekazania jak przesłanie plików JPK_VAT na bramkę.
    
  3. Bramka MF przyjmuje od 1 lutego jedynie JPK_VAT w wersji (2), wynika to zapewne z technicznych problemów weryfikowania JPK_VAT w dwóch wersjach jednocześnie.
    
  4. Nie można zatem skutecznie złożyć korekty za 2016 rok na wzorze JPK_VAT w wersji (1).  W wypadku takiej konieczności należy korzystać z wersji JPK_VAT w wersji (2) wymagającej więcej danych.
    
  5. Aby mieć podstawę do wymagania dodatkowych danych (głównie NIP kontrahenta) MF musiało zmienić art. 109 ustawy o VAT. Sejm uchwalił zmiany, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku.
    
  6. W Symfonii mamy komplet potrzebnych danych, zatem JPK_VAT(2) dla danych z 2016 roku to dla nas nie jest problem. Symfonia 2.0 w wersji 2017.b (najnowszej rynkowej) już generuje, a Symfonia ERP w wersji 2017 .d (przygotowywanej aktualnie do wydania), będzie generować korekty za 2016 w JPK_VAT(2).
    
  7. U podatników korzystających z innych systemów, prosta konwersja z wersji JPK_VAT (1) do JPK_VAT (2) nie rozwiąże problemu. Trzeba bowiem uzupełnić te brakujące dane, które w nowej wersji są obowiązkowe, aby plik skutecznie przeszedł walidację technicznej poprawności.

   

  Klientom, którzy mają problem wynikający z ograniczeń w możliwości składania korekt do wersji JPK_VAT, rekomenduję kontakt z zespołem Biznes Consulting w dziale Professional Services Sage.

  Nasi klienci

  Zróbmy razem coś wielkiego

   * pola obowiązkowe   Oddzwonimy
   w 3 minuty!

   Zostaw swój numer telefonu.
   Oddzwonimy w 3 minuty**

    * pole obowiązkowe
    ** w dni robocze, w godzinach 8:00 - 16:00