Skip to main content
X

  Skontaktuj się z nami

  Wypełnij poniższy formularz, nasz konsultant skontaktuje się niebawem


  Elastyczny czas pracy już od dzisiaj

  W dniu dzisiejszym zaczęła obowiązywać nowelizacja Kodeksu Pracy (artykuł 129 K.P.) i ustawy o związkach zawodowych. Najważniejsze zmiany dotyczą wydłużenia okresu rozliczeniowego w systemach czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy oraz możliwości stosowania tzw. ruchomego czasu pracy. Celem nowelizacji jest dostosowanie czasu pracy pracowników do aktualnego poziomu zamówień w danym zakładzie pracy, z pewnością jest to więc korzystna zmiana dla pracodawców, jednak związana również z wypełnieniem przez nich kilku dodatkowych obowiązków:

  1) Maksymalne okresy rozliczeniowe czasu pracy (czyli 12-miesięczne) mogę zostać wprowadzone pod warunkiem podania uzasadnionych przyczyn: obiektywnych, technicznych i organizacyjnych – mimo to pozostawiono pracodawcom dowolność argumentacji.

  2) Zmianę okresu rozliczeniowego czasu pracy można wprowadzić: w układzie zbiorowym pracy, w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi lub z przedstawicielami pracowników, zaś kopię tego porozumienia pracodawca musi dostarczyć okręgowemu inspektorowi pracy w ciągu 5 dni roboczych.

  3) Założeniem wprowadzenia tzw. elastycznego czasu pracy jest efektywniejsze wykorzystanie świadczenia pracy przez zatrudnionych pracowników w czasie większej ilości zamówień/zleceń w danym zakładzie pracy. Mimo to w miesiącach przestojów musi zostać wypłacone pracownikiem co najmniej wynagrodzenie minimalne (nie dotyczy pracowników ze stawką miesięczną wynikającą z zapisów umowy o pracę).

  Ruchomy czas pracy polega na ustaleniu zróżnicowanego rozkładu czasu pracy w ramach danej normy czasu pracy, stąd mogą występować różne godziny rozpoczęcia pracy w danym przedziale. Pojawia się zatem możliwość naruszenia doby pracowniczej, znika też pojęcie nadgodzin, tak więc są to zmiany bardziej korzystne z punktu widzenia pracodawcy niż pracownika.

   

  Powyższa nowelizacja znalazła się w zapisie Ustawy z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych, która została oficjalnie ogłoszona 8 sierpnia br. w Dzienniku Ustaw (pozycja 896).

  Nasi klienci

  Zróbmy razem coś wielkiego

   * pola obowiązkowe   Oddzwonimy
   w 3 minuty!

   Zostaw swój numer telefonu.
   Oddzwonimy w 3 minuty**

    * pole obowiązkowe
    ** w dni robocze, w godzinach 8:00 - 16:00