W związku z decyzją o zamknięciu placówek oświatowych do 10 kwietnia, czyli do Wielkanocy, trwają prace nad wydłużeniem dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dni. Wymaga to zmiany ustawy, która wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Nowe przepisy mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020r.
Już teraz – przed wejściem w życie zmienionej ustawy – osoby chcące wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na okres dłuższy niż 14 dni po 25 marca br. mogą:
- złożyć oświadczenie do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki. Będzie to stanowiło wniosek o wypłatę zasiłku na dalszy (kolejny) okres. Oświadczenie zostanie rozpatrzone po wejściu w życie nowych przepisów. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie ZUS.
albo
- wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach. Wówczas zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. Do wypłaty zasiłku opiekuńczego wymagane są dokumenty na ogólnych zasadach, w tym: wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A oraz oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie ZUS Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów, taki wniosek będzie potraktowany jako wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Oznacza to, iż okres przyznanego zasiłku opiekuńczego nie będzie uwzględniany do limitu 60 dni, będzie natomiast wliczony do limitu, przez który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Dla przypomnienia – najważniejsze informacje dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego:
-
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy
- opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
- są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy
-
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.
- Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy:
-
- Pracownik lub zleceniobiorca składa oświadczenie do swojego płatnika składek np. pracodawcy, zleceniodawcy.
- Jeśli dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacał ZUS, płatnik składek przekazuje oświadczenie ubezpieczonego do ZUS.
- Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS.
- Nie jest potrzebny wniosek Z-15A, ani zaświadczenie płatnika składek Z-3b.
-
Więcej szczegółowych informacji jest dostępnych na stronie ZUS.