fbpx Skip to main content
X

  Skontaktuj się z nami

  Wypełnij poniższy formularz, nasz konsultant skontaktuje się niebawem


  Aktualizacja starych wersji pod JPK VAT

  Dlaczego klienci posiadający wersje Symfonii 1.0 lub Start 1.0 powinni zaktualizować swoje oprogramowanie.

  Czy mając Symfonię 1.0 mogę generować JPK VAT?

  Posiadacze programów:

  • Sage Symfonia Start 1.0 Mała Księgowość w wersji 2016.c (MKP 160)
  • Sage Symfonia 1.0 Finanse i Księgowość w wersji 2016.c (FKP 160)

  Od lutego 2016 mogą generować obowiązkową strukturę JKP VAT ( i tylko ta strukturę).

  Co się stanie od 1 stycznia 2018?

  W dniu 13 października 2017 została ogłoszona przez Ministerstwo Finansów nową wersję struktury logicznej Jednolitego Pliku Kontrolnego dedykowanego dla ewidencji VAT – JPK_VAT (3)

  Będzie to powodować że dotychczasowe struktury JPK_VAT (2), przy próbie wysłania nie będę odbierane przez bramką ministerstwa i będą zwracane z komunikatem błędu o nieprawidłowej strukturze.

   

  Jak wysłać strukturę JPK_VAT?

  Do wysyłania plików JPK_VAT każda firma potrzebuje certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego (eG0). Pozwalają one potwierdzić tożsamość wysyłającego. 

  Instrukcja generowania, sprawdzania i wysyłania JPK

  Informacje o profilu zaufanym

  Uwaga

  • Klienci powinni być informowani, że z programów Sage Symfonia 2.0 e-Deklaracje (składnik e-Box'a) nie ma obecnie możliwości podpisania JPK za pomocą ePUAP – profilu zaufanego lub danymi autoryzującymi.
  • Jedyna możliwość podpisania wygenerowanego pliku JPK to certyfikat kwalifikowany, który dodatkowo klient musi dokupić. Mamy wyraźne sygnały od klientów, że nie zostali o tym poinformowani pod czas zakupu Sage Symfonia 2.0 e-Deklaracje.
  • Będziemy przeprowadzać analizę, czy w naszych aplikacjach jest możliwe wprowadzanie podpisywania JPK za pomocą ePUAP – profilu zaufanego.
  • Dodatkowo Ministerstwo Finansów ma umożliwić podpisywanie JPK za pomocą danych autoryzujących, ale nie został jeszcze podany termin udostępnienia takiej możliwości. 

  Wybrane zmiany w strukturze JPK dla ewidencji VAT – JPK_VAT (3)

  Nagłówek

  W dotychczas obowiązującej strukturze JPK_VAT (2) w elemencie CelZlozenia możliwe było wskazanie, czy plik składany jest po raz pierwszy poprzez wskazanie wartości „1”, czy też stanowi złożenie korekty przesyłanego uprzednio pliku poprzez wskazanie wartości „2”.

  Zgodnie z nową strukturą pierwotne złożenie JPK będzie oznaczane w elemencie CelZlozenia wartością „0”. Poszczególne korekty JPK powinny być numerowane. Wartości od 1 do 999 będą oznaczały złożenie pierwszej i kolejnych korekt.

  Resort Finansów wskazał również, że nie będzie przy tym możliwe przesłanie JPK_VAT, oznaczonych jako 0, 1, 2 itp., więcej niż jeden raz za dany okres (co wcześniej mogło się zdarzyć).

  W strukturze JPK_VAT(3) wprowadzono nowy obowiązkowy element NazwaSystemu, który zgodnie z opisem tego elementu powinien zawierać nazwę systemu, z którego pochodzą dane.

  Ponadto, w nowej wersji JPK_VAT w sekcji nagłówka zrezygnowano z elementów:

  • DomyslnyKodWaluty, oraz 
  • KodUrzedu.

  Identyfikacja  podmiotu – Podmiot1

  W nowej wersji struktury JPK_VAT (3) zmieniony został również zakres podawanych danych identyfikacyjnych podmiotu. Obligatoryjne pozostało podawanie wyłącznie: NIP (NIP) oraz nazwy składającego podmiotu (PelnaNazwa).

  Ponadto, w strukturze JPK_VAT(3) pojawił się też dodatkowy, nieobowiązkowy element (Email). Pozostałe dane, np. dane adresowe, nie powinny znajdować się w plikach JPK_VAT(3). 

  Zgodnie z wyjaśnieniami resortu finansów nieobowiązkowe pole zawierające adres e-mail ułatwić ma szybki kontakt z podatnikiem, kiedy administracja skarbowa znajdzie niezgodności w złożonym JPK_VAT.

  Otrzymanie powiadomienia pozwoli przedsiębiorcom na korektę rozliczenia bez konsekwencji oraz bez potrzeby bezpośredniej wizyty w urzędzie skarbowym.

  Nasi klienci

  Zróbmy razem coś wielkiego

   * pola obowiązkowe   Oddzwonimy
   w 3 minuty!

   Zostaw swój numer telefonu.
   Oddzwonimy w 3 minuty**

    * pole obowiązkowe
    ** w dni robocze, w godzinach 8:00 - 16:00